Jump to content

Farshad Mohajeri

Administrators
 • Posts

  11787
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  720

Everything posted by Farshad Mohajeri

 1. Try removing spaces from file name.
 2. Issue confirmed and fixed.
 3. It may only happen if the requests wait in queue for a long time. What is your MaxRequests value? Does your requests take a long time to process? That said, I am checking the issue.
 4. Bilgi olarak, biz modern için TR dosyasını hazırlıyoruz ve sonraki Build'de pakete dahil olacak.
 5. OK ve CANCEL Delphi'de VCL uygulaması yazarsanız gene İngilizce olarak geliyor. Türkçe yapmak için Delphi'de entegre olan yerelleştrime aracını veya TsiLang gibi 3 parti bir tool kullanmanız gerekiyor. uniGUI, VCL ile aynı prensipleri takip ediyor. Size ilginç bir istastistik paylaşayım, uniGUI en çok Brezilya'da kullanılıyor ve sorunsız olarak Portekizce dilinde uygulamalar geliştirmek mümkündür. Yurtdışı demek sadece İngilizce demek değildir. Portekizce, İspanyolca, Almanca, Çince vs. dilleri de en çok kullanılan diller arasındadır. uniGUI'nin Türkiye'de de büyük bir kullanıcı kitlesi var. Dediğim gibi VCL uygulamanızı Türkçe yapmak için hangi yollardan geçiyorsanız aynı yollar uniGUI için de geçerli ve gereklidir.
 6. Sorun şu ki Ext JS kütüphanesinde mobil taraf için tüm dillerde yerelleştirme dosyaları mevcut değil. Bu eksikleri bizim tamamlamamız gerekiyor, ama bu detayın eksik olması tüm kütüphane eksiktir veya diğer yerlerde de sorun yaşayacaksınız anlamını taşımaz. Ufak bir not: TMS'in ürünü uniGUI'nin alternatifi değildir, çünkü sunucu tarafı için tüm hizmetleri sizin yazmanız gerekiyor. En basitinden Grid'e data göndermek için datayı sizin hazırlamanız lazım. Aynı şekilde Grid'den dönen datayı da sizin toplayıp tablolara yazmanız gerekiyor. Yani uniGUI gibi sadece DataSource'u bağlamakla iş bitmiyor. İyi çalışmalar
 7. Merhaba, Kullanıcı başı şekindedir. (Named license)
 8. If you want to get a list of sessions you can use the principles used in our demo Session List. ExportSessionsList method is designed for a different purpose and gets lots of additional information which are not needed by you.
 9. Bu tanımlamaya göre uniGUI web uygulamaları zaten birer PWA'dır. Hatta PWA kavramı ortaya atılmadan önce bu türün ilk örneklerindendir diyebiliriz. Diğer sorun için eksik bir dosya var. \build\modern\locale altında TR dosyası eksik. Onu sağlamaya çalışıyoruz.
 10. PWA uygulaması nedir? Detay verir misiniz? Diğer sorunu inceliyoruz.
 11. Normally there should be no need to clean them. However, if there are lots of Nodes you must increase the timeout parameter of Pool. Shutdown Time Limit (90 seconds by default) You increase it to 300 or more.
 12. Hello, Where are your Server Nodes located? In same computer? If yes, they are also restarted when you restart the IIS. From what I see in the video you restart all pools. It will normally destroy all Nodes. This is the normal behavior.
 13. It seems that your issue is fixed now. Your order is completed. Thanks.
 14. Hello, Linux can be chosen if you've already ported your uniGUI to Linux OR you have started a uniGUI project for Linux. If your app is natively based of Windows OR not ported yet you must use a Windows server. Theoretically yes, but in practice your app may not compile directly without modifications. It highly depends on the components you have used in your app. For example ADO components are not compatible with Linux. The answer is same for above questions. It is difficult to calculate the limits based on CPU core and available RAM, but for a typical application 100 sessions can be handled easily on a system with 16 GB of RAM. So answer is YES. Well, my first advice will be to use Connection Pooling.
 15. It is your registered email: oleg.aln02@yandex.ru
 16. Hi, There is no forum account registered to: aln02@mail.ru
 17. Hi, You private key (Key.pem file) most probably needs a password.
 18. Please go to Components->Install Packages. Check for any uniGUI related packages.
 19. uSynEdit_2019 package is somehow installed into your IDE. Please remove it first.
 20. Warning this applies only to uniGUI Professional edition. (No change is needed for Complete Pro) Please open file ..\Core\License.inc Edit the file: {$define Commercial_License} {$define ED_NOT_PLUS}
×
×
 • Create New...