Jump to content

1.3 GB Büyüklüğündeki Dosyayı Download Edemiyorum.

pro_imaj

Recommended Posts

Merhaba;

1.3 GB büyüklüğündeki bir dosyam var, Download etmek istediğimde sistem 1-2 dk bekliyor sonrasında işlemi yapmış gibi diğer işlemlere geçiyor fakat (Download) indirme işlemini yapmadığını gözlemliyorum.

Bu konuda nasıl bir çözüm üretilebilir.

*300 MBit Download hızı olan bir makinada test ediyorum sonuç yine aynı.

Merhabalar

Maalesef uniGUI altyapısı bu boyutta bir dosyanın download edilmesine uygun değil.

Çözüm olarak bir ftp web sitesiyle ile dosya transferi yapabilir ya da dosyaları dropbox, google drive gibi bulut depolama alanlarını kullanıp dosya indirmesi için kullanıcıyı buralara yönlendirebilirsiniz.

Bu olay dosya boyutu sınırından ziyade server belleği yetersizliğinden meydana gelmekte.

Bir dosya download edilirken server belleğinde dosya boyutu kadar bir alan kullanılıyor. Sizin dosyanız için 1 kişi download ederse 1.3 gb aynı anda iki kişi download ederse 2.6 gb bellek kullanımı olacak ve dosya boyutu büyük olduğundan indirme süresi uzayacağından bellekte sorunlar yaşanmaya başlayacak.

Bunun yanı sıra IIS tarafında da bir dosya indirme sınırlaması zaten mevcut olduğundan büyük boyutlu dosyaları partlara ayırarak indirmek ya da dış kaynaktan indirmek daha uygun bir çözüm olacaktır.

Download edilebilir dosya boyutu için tavsiyem ortalama 50mb, max 100mb boyutundaki dosyaları uniGUI aracılığı ile indirmenizdir.