Jump to content

Unigui ile web servis nasil yapabilirim?

pro_imaj

Recommended Posts

Merhaba;

Projemde bazi kisimlari web servis olarak acmak istiyorum. İstenen yazilim diliyle bu servisleri kullandirmak istiyorum.

Ornegin Yeni Musteri kartini servise gelen parametrelerle arka planda otomatik olusturmak, veya bir islemin varligini kontrol ettirmek gibi.

Kisacasi proje diger yazilim dilleriyle nasil konusur?

Saygilarimla.

İyi calismalar.

Eğer sorunuzu doğru anladıysam;

Aklıma gelen en pratik yol UniGui ve "istenen yazılım diliyle" derken kastettiğinizi düşündüğüm native (desktop vs) veya web (asp/php) uygulamanın aynı database'i kullanarak beraber çalışmasıdır.

Verdiğiniz örneği ele alırsak:

UniGui ile Web/browser aracılığıyla yeni müşteri kartı veri tabanına girilir.

ASP/PHP veya Delphi,C#,C++ Win32 uygulamanız da bu veri tabanına bağlıdır. Oradan ne işlem yapmak istiyorsa yapar.

Özetle projenizin web servisi olması istediğiniz kısımları, projenizin veritabanlarına erişecek şekilde yazmanız yeterli olacaktır.

Örneğinizden yola çıkacak olursak eğer müşteri kartını hazırlayan programın verileri aldığında kartı oluşturmasını istiyorsanız veri tabanındaki tablonuza müsterikartıhazır adında bir boolean alan koyabilirsiniz.

Diğer program her seferinde bu alandaki değeri kontrol eder ve hazırlanması gereken kart varmı bakar.

Tabi serverda arka planda sürekli veritabanı kontrolü yapan bir program çalışması iyi olmayabilir.

Eğer böyle bir durum sizi rahatsız ederse diğer programda bir timer kullanarak ya da zaman belirleyerek yapılması gereken işlemin belirli zamanlarda yapılmasını sağlayablirsiniz.

Merhaba;

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sanırım konuyu daha iyi açsam daha faydalı olacak.

Database direk erişim yapılarak çözümleneck servisten bahsetmiyorum.

2. kişilerin yani başka yazılım firmalarının belirli parametreler gönderip sonrasında sonuç almalarından bahsediyorum.

Örneğin bankadan elektrik faturanızı öderken; Bankanın sistemi bir web servis aracılığı ile sizin Abone numaranızı tedaşın sistemine web servis olarak gönderir ve karşılığında borç bilgisi döner.

Yetki verilen kişiler istedikleri programlama dili ile bu servisten haberleşe bilsin istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla.

Guest Huseyin

c# ile geriye değer dönen bir soap web servis yazın daha sonra Unigui ile bu servisleri istediğiniz dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
  • Create New...