Jump to content

Uygulama Yayınlamak

alucard

Recommended Posts

• 2 weeks later...

dll oluşturmak için projenizi ISAPI module olarak oluşturmanız gerekiyor. Eğer projenizi Standalone Server/ISAPI Module seçeneğiyle oluşturduysanız en baştaki

{$define UNIGUI_VCL}

kodunu comment hale getirip compile ederseniz bilgisayarınızda oluşan exe dll kütüphanesini taşıyacağından bu exe'nin uzantısını dll olarak değiştirdiğinizde işlem tamamlanacaktır.

Eğer projenizi sadece standalone server halinde oluşturduysanız o zaman

program ProjectName;

uses
  Forms,
  ServerModule in 'ServerModule.pas' {UniServerModule: TUniGUIServerModule},
  MainModule in 'MainModule.pas' {UniMainModule: TUniGUIMainModule},
  Main in 'Main.pas' {MainForm: TUniForm};

{$R *.res}

begin
  Application.Initialize;
  TUniServerModule.Create(Application);
  Application.Run;
end.

şeklinde olan proje kodunuzu

library ProjectName;

uses
  uniGUIISAPI,
  ServerModule in 'ServerModule.pas' {UniServerModule: TUniGUIServerModule},
  MainModule in 'MainModule.pas' {UniMainModule: TUniGUIMainModule},
  Main in 'Main.pas' {MainForm: TUniForm};

{$R *.res}

exports
  GetExtensionVersion,
  HttpExtensionProc,
  TerminateExtension;

end.

şekline çevirdikten sonra compile edin.

ISAPI'lerin ISS serverlara ya da Apache 2.2 serverına kurulumu için UniGUI.pdf 'ten Developer's Guide başlığı altındaki ISAPI Module başlığını inceleyin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

• 9 months later...

Merhaba,

Localde IIS'i ayarladım dll dosyası çalışıyor peki web sitelerinin serverlarında nasıl yapıcaz? Mesela Cpanel'de böyle bir ayar var mıdır?  

Merhaba;

Böyle bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

IIS'de www.siteniz.com olan yere Domain tarafında ip yönlendirmesi yapacaksınız. IIS'de de ilgili yolu gösterdiğinizde  .dll uzantıya yönlenecek. 

Kendi Web Server'nız olmadan olmaz.

Tekrar merhaba;

Sizin söyleminizden hosting firmasının domainin'de ip yönlendirmesi yapıcam yani adsl ip numaramı yazıcam, modem'den de yönlendirmeyi iis kurduğumuz bilgisayara yapıcam anladım ve yaptım ancak hosting firmasının dns yönlendirmesinde bu ip adresi kayıt defterinde yoktur diye bir hata verdi.

Tekrar merhaba;

Sizin söyleminizden hosting firmasının domainin'de ip yönlendirmesi yapıcam yani adsl ip numaramı yazıcam, modem'den de yönlendirmeyi iis kurduğumuz bilgisayara yapıcam anladım ve yaptım ancak hosting firmasının dns yönlendirmesinde bu ip adresi kayıt defterinde yoktur diye bir hata verdi.

Hosting/Domain firmasına gelmeden önce; Sabit ip'niz ile internet bağlantısı olan bir bilgisayardan bağlanabildiniz mi bunu test edin.

Evet haklıymışsınız modem ip adresiyle gelinmiyor. localhost\klasor\dosya.dll şeklinde yazınca oluyor http//ipadresi ya da http//ipadresi.8077 yazınca bir şey olmuyor. Peki ama neden? modemden her türlü yönlendirmeyi yaptım 8077 portunu, 80 portunu 8080 portunu başka ne yapmam gerekiyor?

bilgisayarın firewall'unu kapattım bu kezde dosya.dll dosyasını bilgisayara indirmeye başladı :-)

http://ipadresi/unitech/dosya.dllşeklinde yazınca oldu ama bu bana doğruymuş gibi gelmiyor :-) hala bir şeyleri yanlış ya da eksik yapıyorum.

• 4 weeks later...
  • 1 year later...

Merhaba;

Böyle bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

IIS'de www.siteniz.com olan yere Domain tarafında ip yönlendirmesi yapacaksınız. IIS'de de ilgili yolu gösterdiğinizde  .dll uzantıya yönlenecek. 

Kendi Web Server'nız olmadan olmaz.

Merhaba

Ufak bir deneme yapmak istiyorum bunun ile alakalı fakat web tarafında projemiz nasıl çalışacak anlayamadım... Bir projeyi web üzerinde yayınlamak ile ilgili bilgi verebilirmsiniz acaba?

Teşekkür ederim...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
  • Create New...