Jump to content

Girilen Türkçe karakterleri büyük harfe çevirme

emin

Recommended Posts

Merhaba unidblookupcombobox ile il bilgilerini çekiyorum. Ancak veri tabanında veriler büyük harf ile tutulduğu için aramalarda Türkçe karakter ile başlayan kayıtlar için eğer CapsLock tuşu açık değilse kaydı bulamıyor. (Örneğin İSTANBUL) JavaScript ile toUpperCase kullanımında i harfini I olarak çeviriyor. 

Ayrıca bu kodu hangi clientevente nasıl yazmak gerektiğini bulamadım.

Yapmak istediğim kullanıcının girmiş olduğu karakterleri büyük harfe çevirerek yazmak ve bunu yaparken Türkçe karakterleri de orjinaline uygun şekilde çevirmek.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Maalesef anymatch veya casesensitive çözüm olmadı. i ile başlayan bir şehir olduğunda (İZMİR) hiç bir şekilde bulmuyor. 

Klasik kodda keypress eventine

if key='i' then

key:='İ' şeklinde yazarak bunu çözebiliyorduk. Ancak uniguide bu işlem sunucuda gerçekleştiği için işe yaramıyor.

9 hours ago, emin said:

Maalesef anymatch veya casesensitive çözüm olmadı. i ile başlayan bir şehir olduğunda (İZMİR) hiç bir şekilde bulmuyor. 

Klasik kodda keypress eventine

if key='i' then

key:='İ' şeklinde yazarak bunu çözebiliyorduk. Ancak uniguide bu işlem sunucuda gerçekleştiği için işe yaramıyor.

Can you make a simple test case to check?

4 hours ago, emin said:

Özür diliyorum. MYSQL bağlantısı için gerekli dosyalar. Benim bilgisayarımda kurulu olduğu için fark etmemişim. Dll dosyalarını debug klasörüne, ayrıca dll ler isimli bir klasör içerisine ekledim. Dosyanın yeni hali ektedir.

UniguiTest.rar 5.22 MB · 2 downloads

Merhaba

Latin-1 karakter setini mi kullaniyorsunuz?