Jump to content

Grid filters List

UniterYazilim

Recommended Posts

Linki paylaştığınız için teşekkürler.

Sonuç güzel, sizinde belirttiğiniz gibi standart olması gerekiyor. Seçilenlerin değerlerini alabiliyor musunuz, (Gridte yapılan tüm filitrelemeleri işlemleri sql'e yansıtmak gerekiyor)

İyi çalışmalar.

Bence standart olmamalı, opsiyonel olmalı.Filtreleme js ile clientside ya yapıyor yanılmıyorsam. Filtre değerleri de kolonda gösterilen değerler. Eğer satır sayısı çok olursa, 300-500 satır gibi(stok listesi mesela) bu gereksiz olacaktır.Ayrıca bu değerleri almak güzel olabilir ama bunu sql e aktarmak gereksiz ve yanlış olacaktır. SQL de where clause oluşturmaya gerek yok, db zaten filtreliyor, istenmeyen kayıt gösterilmiyor, kullanıcı kayıtlara erişemez. Ayrıca, sql ile tekrar filtrelenirse, Bu bahsi geçen filtreleme şekli manasız kalır.

Şöyleki: Diyelim kolon değeri 1den 9 a kadar sayı. Bu filtreleme ile oluşan listeden 1,2,3 ü filtreledik. eğer, bunu sql e where clause olarak eklersek, grid tekrar satırları yükleyecek. Yukarıdaki bahsi geçen filtre değerleri sadece 1-2-3 olur 4 ve sonrası gelmeyecektir. Buda hata olacaktır. Bu yüzden, bu filtreleme basit ve az sayılı olan gridlerde kullanmak mantıklı olacaktır. Değerleri almak kullanışlı olabilir.

Bence en kullanışlı olan, Bu filtre değerlerini, biz manual olarak doldurup, tıklandıklarında da bunları bulabilirsek, işte o zaman çok güzel olur. Filtreleme için gizli checkbox vs koymayız, grid başlıkları gereksiz yere büyümezdi :)

Evet bende onu demek istedim zaten :)

Tüm işlemler client tarafında yapsın elbette, sadece seçili olan değerleri alabilirsek süper olur.

Örneğin benim projemde gridteki filitrelemelere göre başka bazı raporların sql sorgularını düzenliyorum, sql bilgilerinden kastım bu. yoksa diğer türlü çok manasız olur.

Sonuç olarak; Bu özellik standarta eklenmeli sort özelliği gibi isteyen aktif etmeli.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
  • Create New...