Jump to content

UniDBGrid Üzerinden Fatura Kaydı Ekranı

alp.yilmaz

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar

Fatura Girişi Esnasında, Hareket Girişlerini Girid Üzerinden Yapmak istiyorum. Fakat UniDBGrid içerisinde Alanlara Tam Olarak Hükmediyorum.

Örneğin ..

StokKodu Sutunundan Kod Yazıp Enter Tuşuna Basınca, StokAdi,Birim Fiyatı Gibi Bilgileri Başka Tablodan Okutup Fatura Hareket Satırına Aktarmak istiyorum Buna Benzer Bir işlem yaptınızmı

Veya Örnek Alabileceğim bir kod öneriniz varmı

Teşekkür Ederim.

grid e bağladığın table zaten fatura hareket değil mi? yani bu stoğu seçtiğinde yazdığın table ne? önerim master-detail bağlantılarda mutlaka primarykey kullanman, ve bu alanda stokkodu vs den bağımsız bir alan olsun, yoksa stok kodunu değiştirmeye kaltığında çarşı karışır :) stok table ın prkey yi fatura-hareketine eklemen, join lerle stokkartındaki bilgilere erişmen için yeterli, sadece birimfiyat olmalı, stok kartındaki fiyattan dan bağımsız

FreeMan35 Teşekkür ler verdiğin cevap için...

Benim Derdim Master - Detail Olayında Değil... Gridin Hücreleri üzerinde gezerken BeforeEdit, AfterEdilt, KeyPress  Gibi Olayları Kontrol Edebilmek 

Hareket Tablom

ID,ID1,STOKKODU,STOKADI,BIRIMFIYAT,MIKTAR,TUTAR Olsun..

Key (ID,ID1) ...

StokKodu nu Girdiğimiz Zaman StokKart Tablosundan Stokgun Adını ve Birim Fiyatını Getirip Bu Hareket Satırına Taşıyacak Daha Sonra Miktarı Yazdığım Zaman Tutarı Hesaplayacak

Basit Manada anlatırsam Bu Olayı Yapmaya çalışıyorum...

Fikir mermesi için, Ben tüm kayıt girişlerinde modal bir form daha açıyorum, bir field dahi olsa, bunda da memtable kullanıyorum, bunun avantaşı, ben firebird kullanıyorum, gereksiz yere transaction kullanmamış oluyorum.Yani, edit yada insert dediğinde firebird transaction başlatır, bunu sessionlarıda hesaba katarsak, üstüne yimeout işini eklersek ki burda internet timeout u değil, db deki transaction timeout u kastediyorum, db de sıkıntı olma ihtimalini çoğaltıyor, ama mem table olunca, her türlü işlemi kolayca yapmak mümkün oluyor. Hem burda grid değil, edit combobox vs bileşenler kullandığımdan her türlü kontrol kolaylaşıyor. kaydet ve iptal buttonlarında sadece kaydet buttonu edit,append ve post işlemi yapıyor, buda en kısa sürede db ile işimi bitiriyor, senin istediğin gibi diğer kontrolleri yazmakta kolaylaşıyor. Bu benim yöntemim hekese doğru gelmeyebilir, sadece fikir.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
  • Create New...